Pro opravdu nadšené milovníky četby se může v průběhu času vyskytnout nepříjemná komplikace. A tou je, co by mohli přečíst nyní? To platí hlavně pro ty, kteří mají rádi rysy starší literatury, a proto tak nahledají motivaci v moderních autorech a dílech.

V takový moment může být opravdu těžké najít další motivaci k tomu, co byste mohli číst příště. Naštěstí ale máme databáze knih, které vám dokáží pomoci s výběrem četby v mnoha ohledech!

Hľadanie podľa spisovateľa

Väčšinou je to u skutočných nadšencov do čítania tak, že nehľadajú iba samostatné knihy, ale nájdu si medzi nimi spojitosť. A čo môže byť lepšou spojitosťou, ako je priamo autor ako taký! V rámci databázy spisovateľov si pritom môžete vyberať nielen z ohromného množstva autorov, ale zásadnou výhodou je aj zoznam ich diel.

Veľakrát sa tak môžu dokonca fanúšikovia komplexných spisovateľov dostať aj k menej známym dielam, ktoré môžu literárne svety a spojitosti v dejoch dokresľovať ďaleko za pochopenie už prečítanej literatúry.

Motivácia u rebríčkov kníh

Užívateľské recenzie vám dokážu mnohokrát prezradiť oveľa viac, než by ste čakali. A dvojnásobne to platí aj v prípadoch, keď sa bavíme o rebríčkoch kníh ako takých. Väčšinou totiž každý rebríček kníh funguje na báze hodnotenia alebo hlasovania. Ľudia tak môžu sami ostatným čitateľom odporučiť, ako veľmi náučná a zábavná bola daná literatúra. Vďaka tomu tak môžete v rebríčku vyhľadávať nových spisovateľov a nové možnosti bez toho, aby ste napríklad opúšťali svoj obľúbený žáner.

Vyhľadávanie podľa obľúbeného žánru

Hoci spisovateľ je pre väčšinu ľudí najčastejším vodítkom, tak treba spomenúť aj veľké množstvo inak nezávislých autorov, ktorí sú obľúbení hlavne vďaka dokonalému rešpektovaniu daného žánru. V rámci konkrétneho žánru tak môžu byť tiež dobrou voľbou najlepšie hodnotenie knihy. Opäť sa tu nebavíme iba o odporúčaní autorov a vydavateľstva, ale predovšetkým naozaj o hodnotení, ktoré dávajú reálni čitatelia. A vo veľkom množstve takéto hodnotenia dokážu byť veľmi preukázateľné o tom, akým kvalitným čítaním daný titul je.