Poměrně dost lidí si myslí, že je celá elektrotechnika otázkou neskutečného množství různých komponentů, které jsou extrémně rozdílné a rozličné. Ačkoliv množství komponentů, které můžete naprosto běžně potkávat, není nejmenší, tak ani není extrémní.

Zcela naopak, často se potkáváme stále dokola s jednotlivými typ komponentů, které jsou nutné pro chod víceméně jakékoliv elektrické sítě. A na pár takových se podíváme v rámci našeho dnešního článku.

Srdce sítě nikdy nesmí chybět

A začneme rovnou od samotného srdce sítě, protože zde začíná celý příběh i při stavění sítě jako takové. V tomto případě se bavíme o úloze rozváděčové skříně, která funguje jako organizér pro celou vnitřní síť nemovitostí. Jednoduše řečeno jsou k ní přiváděny vnější zdroje energie a na druhé straně z ní už vycházejí stoprocentně sofistikované a připravené větve celé elektrické sítě. Také díky tomu jsou tak moderní sítě bezpečné a přehledné, což nám umožňuje jejich správu a opravdu bez jakýchkoliv potíží.

Budiž světlo a budiž tma

Pomocí klasických spínačů a dalších velice jednoduchých komponent pochopitelně může velice efektivně ovládat různé prvky v síti. Jenže není vždy možné, abychom byli fyzicky přítomni a vypínali a zapínali jednotlivé komponenty a obvody zcela samostatně. Pro všechny podobné problémy se tady může ukázat také nemalé množství kvalitních součástek, kterým se říká mikrospínače. Ty jsou velice specifické především v tom ohledu, že se mohou dávat do klasických sítí s tím, že do nich přináší prvky jednoduché automatizace.

Větvení, spojování a nastavování sítí

Pochopitelně není žádná elektrická síť řešená jenom jedním svazkem kabelů, které se nikam nevětví ani nedochází k jejich prodlužování. Naopak dokáže i přehledná síť kvůli svým potřebám dosáhnout úctyhodných rozměrů. Pro všechny tyto případy je extrémně důležité udržet bezpečnost a přehlednost na spojích. O to se mohou postarat svorky, typicky například řadové svorky jako ty nejpoužívanější vůbec. Mimo nich ale existuje celá řada speciálních typů svorek, které umožňují další efektivní úpravy v síti.