Ohňostroje jsou třídou nízkovýbušných pyrotechnických zařízení používaných pro estetické a zábavní účely. Nejběžnější použití ohňostroje je jako součást ohňostroje (nazývaného také ohňostroj nebo pyrotechnika), ukázka efektů produkovaných ohňostrojnými zařízeními.

Hlavní složkou ohňostrojů je černý prášek, který při zapálení exploduje. Ohňostroje, které si užíváme na velkých oslavách, se nazývají antény. Letecký ohňostroj je obvykle vytvořen jako skořepina, která se skládá ze čtyř částí: Nádoba – Obvykle slepený papír a provázek zformovaný do válce. Hvězdy – Koule, krychle nebo válečky se složením podobným prskavce.

Trhací nálož – Náboj podobný petardě ve středu náboje. Pojistka – Poskytuje časové zpoždění, takže nábojnice exploduje ve správné výšce. Těsně pod nábojem je umístěn malý válec, který obsahuje zvedací náplň. Náboj je vystřelen z minomet. Malta může být krátká ocelová trubka se zvedací náloží černého prachu, která exploduje v trubce a odpálí granát.

Když zvedací nálož vystřelí, aby odpálila granát, zapálí zápalnici. Pojistka granátu hoří, zatímco granát stoupá do správné výšky, a pak zapálí trhavou nálož, takže exploduje. Vzor hvězd kolem centrální náplně dělového prachu vytváří různé vzory ohňostrojů. Pokud jsou například hvězdy v kruhu kolem náboje černého prachu, získáte kruhové zobrazení barev.