Brokovnice nebo historicky jako brokovnice) je střelná zbraň s dlouhou hlavní určenou ke střelbě z nábojnice s rovnou stěnou známou jako broková střela, která obvykle vystřelí četné malé kuličkové kulovité dílčí projektily nazývané broky nebo někdy jeden pevný projektil nazývaný slug.

Pumpa nebo posuv je opakující se akce střelné zbraně, která se ovládá manuálně pohybem posuvného předpažbí na předpažbí zbraně. Při střelbě je posuvné předpažbí zataženo dozadu, aby se vysunul jakýkoli vybitý náboj a obvykle se natáhlo kladivo/úderník, a poté se zatlačí. dopředu pro nabití (komory) nového náboje do komory. 3D animace ukazující, jak funguje brokovnice Remington 870. 

Téměř všechny pumpovací akce využívají k cyklu akce pohyb předpažbí dozadu a dopředu. Předpažbí je spojeno se závěrem jednou nebo dvěma tyčemi; dvě tyče jsou považovány za spolehlivější, protože poskytují symetrické síly na šroub a čerpadlo a snižují šance na uváznutí. Pohyb závěru tam a zpět v trubkovém modelu zásobníku bude také ovládat výškovku, která zvedá náboje z úrovně zásobníku na úroveň hlavně.

Po vystřelení náboje se závora odemkne a předpažbí se může volně pohybovat. Střelec zatáhne za přední část a zahájí operační cyklus. Závora se odemkne a začne se pohybovat dozadu, čímž se vytáhne a vysune prázdný náboj z komory, natáhne kladivo a začne nabíjet nový náboj. Když se předpažbí dostane dozadu a začne se pohybovat vpřed, zvedne výškovka nábojnici a zarovná ji s barelem. Když se závěr pohybuje dopředu, náboj se zasune do komory a poslední část dráhy předpažbí uzamkne závěr v poloze. Stisknutí spouště spustí další kolo, kde cyklus začíná znovu.