Výtoky se u žen objevují, aniž by musely představovat závažnější zdravotní problém. Bílý výtok se může objevit v době ovulace, před menstruací, v těhotenství nebo v dospívání. Vagína je samočistícím orgánem a bílý výtok, který nezapáchá bývá zpravidla zcela neškodný. Bílý výtok v těhotenství mohou ženy pozorovat ve zvýšeném množství.

Je v těhotenství vaginální výtok normální?

Téměř všechny ženy mají v těhotenství více vaginálního výtoku. To je zcela normální a děje se to z několika důvodů. Během těhotenství se děložní čípek a poševní stěny změkčí a výtok se zvýší, aby se zabránilo jakýmkoli infekcím putujícím z pochvy do dělohy. Zvýšené hladiny hormonů progesteronu mohou také způsobit, že budete produkovat více tekutin.

Mít v těhotenství výtok je normální, ale je důležité ho sledovat a informovat lékaře nebo porodní asistentku, pokud se to nějak změní.

Výtok v těhotenství se může měnit

Zvýšený nezapáchající bílý výtok může být známkou toho, že jste těhotná – ačkoli mnoho věcí může ovlivnit vaginální výtok, takže si nemůžete být jistá, že toto je důvod. Množství výtoku se může během těhotenství zvýšit. Ke konci těhotenství se množství výtoku zvyšuje a může být zaměněno s močí. Přibližně v posledním týdnu těhotenství může váš výtok obsahovat části hustého hlenu a trochu krve. To se stává, když odchází hlenová zátka. Je to známka toho, že se tělo začíná připravovat na porod.

Normální zdravý výtok by měl:

  • být jasný a bílý

  • nezapáchat

Informujte svou porodní asistentku nebo lékaře, pokud:

  • výtok je zbarvený (nazelenalý nebo nahnědlý)

  • ve výtoku je krev

  • zapáchá

  • cítíte svědění nebo bolest

Produkty značky GYNELLA® mohou pomoci ke správné mikroflóře v pochvě nejen v těhotenství. Podrobnější informace, včetně nabídky produktů, rad a článků naleznete na gynella.cz.