Čárové kódy jsou jednou z důležitých věcí, které kdy vůbec lidstvo dokázalo vymyslet. Ačkoliv se jejich význam často podceňuje, tak jsou to právě čárové kódy, které umožňují kvalitně a jednoznačně určit produkty po celém světě.

I ve světě čárového kódu ale neustále dochází ke změnám a zdokonalování. Typickou ukázkou takového procesu přitom mohou být samotné QR kódy, které znamenají novou generaci přicházejících dynamických kódů.

Čárový kód je geniální koncept, ale má svoje meze

Samotný koncept čárového kódu jako takového je zkrátka opravdu geniální. Ve své podstatě jde opravdu hlavně o to, že pomocí přesné kombinace grafického a číselného kódu lze identifikovat produkty po celém světě. Díky tomu čárový kód umožňuje, abychom mohli pracovat s celou řadou moderních technologií. Jenže problémem může být to, že data v čárovém kódu jsou ukládána doslova staticky. A to pro moderní užití často nemusí být tím ideálním řešením.

Dynamický nástupce v podobě QR kódu

Oproti klasickému čárovému kódu je QR kód velice schopným dynamickým kódem. Na první pohled dokáže zaujmout už jenom samotným designem, který je oproti všem dalším kódům naprosto odlišný. Jedná se o čtverec s trojicí či čtveřicí rohových znaků. Výhodou je, že dynamické QR kódy mají opravdu možnost ukládat měnící se, libovolný obsah do svého kódu. Z toho důvodu jsou vhodné na víceméně jakékoli využití. A dokážou dalece přesáhnout vlastnosti do té doby používaných klasických čárových kódů.

Jaké rozdíly jsou přitom klíčové?

První zásadní rozdíl jsme si už nastínili. Čárové kódy jsou zkrátka stavěny tak, aby měly konkrétní účel a zároveň jsou čteny konkrétním, speciálním algoritmem. Oproti tomu QR kódy jsou jednoduše čitelné základní mobilní aplikací či čtečkou. Velkou oblíbenost, kterou QR kódy nyní ve světě mají, navíc podporuje i fakt, že není problém nají generátor QR kódů, který vám umožní si zcela zdarma zaregistrovat svůj vlastní kód. V případě klasického čárového kódu byste přitom museli specializované firmy žádat o tvorbu kódu, který by musel být zanesený do číselníků. Na druhou stranu, díky databázím a registrům máte zajištěnou unikátnost takového čárového kódu.